Witaj na Wyspie Sobieszewskiej
O Wyspie
Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska o powierzchni blisko 36 km2. Wyspa to zielona strona miasta. Nie znajdą tu Państwo blokowisk, szerokich ulic, ani typowej dla Gdańska urbanizacji. Na Wyspie króluje natura. Północna część Wyspy Sobieszewskiej to piękne plaże morza Bałtyckiego do których prowadzi 19 wejść bardziej lub mniej cywilizowanych. Na tyłach plaż, po całej długości Wyspy rośnie głównie sosnowy las. Szerokość pasa leśnego jest różna i waha się mniej więcej od 500 do 2000 metrów. Południe Wyspy Sobieszewskiej to pola i łąki uprawne. Wyspa Sobieszewska posiada dwa rezerwaty przyrody – perełki dla miłośników obserwacji ptaków. Zachodnia część Wyspy to rezerwat przyrody Ptasi Raj, na wschodnim krańcu Wyspy znajduje się część rezerwatu Mewia Łacha – jego pozostała część znajduje się na Mierzei Wiślanej.
Wyspa Sobieszewska – często zwana również Sobieszewem oddalona jest od centrum Gdańska o około 15 km. Na Wyspę prowadzą dwie drogi. Droga krajowa 501 łączy Wyspę Sobieszewską z centrum Gdańska. Co ciekawe i dla niektórych wydające się dziwne, żeby dojechać z Gdańska do Sobieszewa należy opuścić granice miasta i przejechać częściowo poprzez gminę Pruszcz Gdański – miejscowości Przejazdowo oraz Wiślinkę. Na Wyspę wjedziemy poprzez most zwodzony im. 100-lecia odzyskania niepodległości. Most ten został otwarty w 2018 roku przez ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza. Drugi wjazd na Wyspę Sobieszewską znajduje się na jej południowo-wschodniej części poprzez śluzę w Przegalinie. Tą drogą dostaniemy się na Wyspę z drogi szybkiego ruchu S7 – zjazd Gdańsk Świbno. W okresie wiosenno-letnim – od 29.04 do 30.09 możemy skorzystać z promu łączącego Wyspę Sobieszewską z Mierzeją Wiślaną.
Trzy Wisły – Sobieszewo nie zawsze było Wyspą. Stało się nią dopiero w 1895 roku. W 2015 roku obchodzono uroczystość 120 lat Wyspy Sobieszewskiej. Przed rokiem 1840 Wisła w tym rejonie miała zupełnie inny tor. W tamtych czasach Wisła płynęła przez Gdańsk. Jej ówczesnym korytem była ta jej część, którą dziś zwiemy Wisłą Martwą. Wjeżdżając na Wyspę Sobieszewską mostem zwodzonym, przejeżdża się właśnie nad Wisła Martwą. W 1840 roku podczas sztormu ówczesna Wisła przebiła się pomiędzy obecnymi Górkami Wschodnimi i Zachodnimi, jednocześnie odcinając od Zachodu Wyspę od Gdańska. Ta część Wisły nazywana jest obecnie Wisłą Śmiałą. Ostateczny kształt Sobieszewo zawdzięcza jednak już działaniu człowieka. To za sprawą Przekopu Wisły. Jest to 7 kilometrowy odcinek obecnej Wisły na Wschodnich jej rubieżach. Przekop oddzielił Sobieszewo od Mierzei Wiślanej i w ten sposób finalnie utworzona została Wyspa Sobieszewska.