Rezerwat Mewia Łacha

Mewia Łacha to rezerwat o powierzchni 150 hektarów obejmujący swoją powierzchnią północno-wschodni kraniec Wyspy, przekop Wisły oraz północno-zachodnią część Mierzei Wiślanej. Większa część rezerwatu znajduje się na terenie Mierzei Wiślanej. Na Wyspie leży blisko 20 hektarów rezerwatu. Rezerwat został założony w roku 1991, a jego głównym celem jest ochrona kolonii lęgowych ptaków, głównie rybitw , miejsc lęgowych ptaków siewkowych i innych.

Zwiedzanie rezerwatu

Parking przed wejściem do rezerwatu znajduje się na ul. Świbnieńskiej. Do rezerwatu prowadzi malownicza ścieżka wzdłuż przekopu Wisły. Spacer zaczynamy od wejścia nr 1. Podążając wyznaczoną ścieżką dojdziemy do wieży obserwacyjnej zlokalizowanej już na piaskach. Pamiętajmy, aby po rezerwacie poruszać się tylko wyznaczonymi ścieżkami, szczególnie w okresie lęgowym ptaków od kwietnia do końca sierpnia. Z rezerwatu możemy wrócić tą samą ścieżką lub wejściem nr 2, które prowadzi przez las.

Na terenie rezerwatu znajduje się dużo powalonych drzew za sprawą działalności rodzin bobrów. W rezerwacie przebywa blisko 120 gatunków ptaków. Jest on jednak obecnie najbardziej znany z powodu dużej populacji fok, które znalazły tam swój dom. Foki można podziwiać z platformy widokowej na terenie rezerwatu. Warto zaopatrzyć się w sprzęt do obserwacji np. w lornetkę, gdyż utworzone z piasku przez działalność Wisły wyspy, na których wylegują się foki są oddalone od brzegu. Foki można również podziwiać z pokładu statków, które wypływają z portu w Świbnie.